Partilk na chytání a vnadění-rozdělení

(Zdroj – internet)

 

Velký partikl (kukuřice, sója, hrách, cizrna, lupina, fazole, tygří ořech, brazilský ořech, burský ořech, javorové semínko a jiné podobně velké) – používá se jako návnada, ale také jako nástraha.

 

Drobný partikl (pšenice, žito, ječmen, oves, kroupy, řepka, len, konopí, pohanka, čirok, vikev, kardi a jiné podobně velké) – používá se zpravidla jako návnada.

 

Velký partikl

Kukuřice (obyčejná, obří, malá – popcorn, sladká sterilovaná)

Vhodná na chytání kaprů všech velikostí. Vzhledem k nízké ceně a snadné dostupnosti je velice oblíbenou a hojně používanou návnadou. Možná díky širokému použití jsou na ni ryby zvyklé prakticky kdekoliv, proto ji spolehlivě přijímají. Obří kukuřice je díky své velikosti selektivnější a není tak okoukaná jako obyčejná kukuřice, ale vzhledem k její vysoké ceně se používá spíše coby nástraha. Malá kukuřice je dalším neokoukaným typem. Je vhodné s ní vnadit spíše bodově, jinak ji velmi rychle najde bílá ryba. Sladká sterilovaná kukuřice se dá koupit v plechovce, ve sklenici nebo mražená. O fantastické účinnosti Bonduellky by mohli vyprávět především rybáři lovící na feeder, jejichž nástrahou i návnadou velmi často kukuřice bývá.  

Sója

Je stejně jako kukuřice levná a dá se snadno sehnat, přesto se tolik nepoužívá, ačkoliv obsahuje 40 % proteinů.

Hrách

Na hrách se dají nachytat pěkné ryby. Je to levný a snadno dostupný partilk, který se dá sehnat i předvařený, což výrazně urychlí přípravu. Pokud je pro vás příliš pomalá i příprava předvařeného hrachu, použijte sterilovaný nebo mražený hrášek.

Cizrna

Je těžší než obyčejná kukuřice, proto se dá nastřílet dál od břehu a i v proudu drží lépe. Dobře přijímá pachy a dá tedy snadno ochutit –favoritem je obyčejné Maggi. Kvůli této vlastnosti se však nehodí k chytání na zabahněných revírech. Jako nástraha výborně funguje v naklíčeném stavu.

Lupina bílá

Tato světlá, plochá semena drží díky svému tvaru výborně i v poměrně silném proudu. Na rozdíl od jiných druhů bobů, které jsou zpravidla velice hořké, má lupina příjemnou nasládlou chuť. Obsahuje 35 % proteinů.

Fazole (obyčejná, strakatá, červená, černá, Aduki, Mungo, Borlotti apod.)

Snadno se připravují a ryby je s důvěrou přijímají. Je obrovské množství druhů. Lovilo se na ně v dobách dávno minulých.

 

Tygří ořech

Troufám si říct, že tygří ořech je hned po kukuřici nejpoužívanější nástrahou ze všech druhů partiklu. Lze jej sehnat ve třech velikostech – mini, standard a maxi. Pro rybí organizmus je nestravitelný. Kapr jej pozře, rozlouskne požeráky, prožene trávicím ústrojím a vyloučí. Tento vyloučený kousek znovu sežere jiná ryba a tak to jde pořád do kola. Tygří ořech tedy není vhodný ke krmení ve velkém, používejte jej prosím jen v rozumné míře. Patrně nikdo není schopen jednoznačně říct, čím je tygří ořech pro kapry tak přitažlivý. Jedno je jisté – kapři tygří ořech milují. Fermentovaný ořech je ještě atraktivnější.

Brazilský ořech (para ořech)

Nepříliš často používaný křupavý ořech s vysokým obsahem oleje. Některé ořechy plavou, jiné se ve vodě spíše vznáší a ostatní jsou natolik těžké, že se potopí na dno.

Burský ořech

Burské ořechy musí být mít potravinářskou kvalitu. Ty, které jsou určeny např. ptákům, mohou obsahovat látku aflotoxin fungus, která ryby zabíjí. Z tohoto důvodu bylo na některých anglických vodách jejich používání zakázáno. Pokud máte pochyby o původu a kvalitě burských oříšků, raději je nekupujte, i když jsou podstatně levnější. Každopádně se jedná o výbornou nástrahu i návnadu.  

Javorové semínko

Patří mezi luštěniny. Díky tomu, že je poměrně těžké, dá se nastřílet daleko od břehu. Nejlepší je fermentované, má krásně alkoholovou vůni,  jsou výbornou návnadou i nástrahou.

Drobný partikl

Pšenice, žito, ječmen, oves

Tyto druhy obilí jsou notoricky známé a není třeba je dlouze představovat. Pouze oves je poměrně lehký, proto se nehodí ke krmení na tekoucích vodách.

Kroupy

Jsou to vyloupaná ječná zrna. Pokud se kroupy na pár dní předem namočí, vytvoří hustý, lepivý sopel, který je pro ryby velice atraktivní. Namáčet kroupy předem není nezbytně nutné, stačí je jen uvařit.

Řepka

Řepka kapříkům nejen chutná, ale navíc urychluje jejich trávení. Spolu s konopím je nejoblíbenějším drobným partiklem. Z nějakého důvodu do ní příliš nenajíždí bílá ryba, čehož lze využít při lovu kaprů.

Len (olejný, zlatý)

Jsou to drobná, plochá zrníčka s hořkou chutí. Stejně jako řepka urychlují trávení.

Konopí (malé, velké)

Konopí lze sehnat v malé (+/- 3 mm), nebo velké velikosti (> 4 mm). Vaří se tak dlouho, dokud nepukne a neukáže se klíček. Občas lze narazit na konopí, které nechce při vaření puknout. Je to dáno množstvím oleje uvnitř semen – čím je obsah oleje větší, tím je konopí kvalitnější a tím rychleji dojde k požadovanému puknutí. Pokud semena nechtějí puknout, stačí je nechat pár hodin odstát a znovu uvařit. Nicméně ani celá, nepuklá semínka rybám nijak neuškodí, jen do svého okolí nebudou šířit lákavé látky obsažené uvnitř semen. Konopí dobře funguje i ve studené vodě. Urychluje trávení. Je to favorit na zimní kaprařinu a také na letní lov plotic. Pražené konopí je výbornou přísadou do krmení či směsi na boilie.

Pohanka

Je to trojboké, tmavohnědé až černé semínko, které je jen o něco málo větší než malé konopí. Připravuje se stejně jako konopí.

Kardi (světlice barvířská)

Bílá, asi 4 mm velká semínka s velmi vysokým obsahem tuku (45–55 %) a příjemně nasládlou oříškovou chutí. Pražená je lze použít do směsi na boilie.

Čirok (červený, bílý)

Jsou to červená či bílá kulatá zrníčka velikosti malého konopí. Pokud se čirok nechá nasát vodou více než týden, získá příjemné sýrové aroma.

Vikev

Tmavá, kulatá, cca 4 mm velká semínka vikve mají dost nahořklou chuť, což však kaprům vůbec nevadí.

Směsi semen

Celá řada výrobců krmiv pro ptáky nabízí různé směsi semen pro konkrétní druhy opeřenců (holuby, andulky, papoušky atd.). Bude-li vyhovovat skladba dané směsi, není důvod ji nepoužít.

Kukuřičné lupínky (corn flakes)

Kukuřičné lupínky sice nezapadají přímo mezi drobná semínka, patří však mezi drobný partikl způsobem využití. Jako návnada jsou oblíbené zejména u plavačkářů či lovců na feeder, přesto neexistuje důvod, proč je nepoužít i na klasickou kaprařinu. Nespornou výhodou je především velice snadná a rychlá příprava – lupínky stačí namočit do vody a nechat je nasát do změknutí. Po vhození do vody se v jejich okolí začne velice rychle tvořit silný mléčný zákal. Abyste zvýšili jejich pojivost, stačí nechat lupínky nasát v teplé vodě. Pak se z nich snadno tvoří krmné koule a dají se nastřelovat daleko od břehu. Nejlevněji se dají sehnat v obchodech s krmením pro koně.

Drcené či sekané ořechy (tygří, brazilské, burské apod.)

Rozdrcený, rozpůlený či rozčtvrcený ořech bude ve svém okolí šířit mnohem silnější pachovou stopu než celý ořech. Výtečnou návnadou je směs drceného, půleného a celého tygřího ořechu.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 9.5/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)
Partikly k chytání i vnadění!, 9.5 out of 10 based on 4 ratings

Články na podobné téma:

 1. Jarní boilies recepty!
 2. Brzké jaro ve studené vodě
 3. Chytání o samotě :-)
 4. Method Mix v PVA ZICO – zimní pomocník

  2 Responses to “Partikly k chytání i vnadění!”

 1. Ahoj,
  dnes jsem objednal vnadící směs pro velké ryby (http://www.rybashop24.com/Krmeni-boilies-nastrahy/Krmitkove-a-vnadici-smesi/Browning-Crispy-Big-Bream-Groundbait-1kg.html). Četl jsem, že vnadící směsi s cornflakes dávají směsi nápadný vzhled pod vodou, ale zároveň svou barvou nevystraší opatrné ryby. Také vyzkoušejte 🙂

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Díky moc za tip.ZFT

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   VN:F [1.9.16_1159]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.16_1159]
   Rating: 0 (from 0 votes)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

   
© 2012 ZFT - Zico fishing team Suffusion theme by Sayontan Sinha